egzamin wewnętrzny

Jednym z elementów zdobycia dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdami kat B jest egzamin wewnętrzny. Odbyty kurs na prawo jazdy oraz zdany egzamin wewnętrzny odpowiednio przygotowują kursanta do przystąpienia do egzaminu państwowego, oraz do bezpiecznego poruszania się w przestrzeni ruchu drogowego w każdych warunkach.

Z poniższego artykułu dowiesz się, czy egzamin wewnętrzny na prawo jazdy jest obowiązkowy oraz jak dokładnie on wygląda.

Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy

Celem egzaminu wewnętrznego jest sprawdzenie, czy kursant jest odpowiednio przygotowany i może podejść do egzaminu państwowego.

Warto zaznaczyć, że egzamin wewnętrzny wygląda dokładnie tak samo, jak ten w ośrodku egzaminującym. Dzięki temu możesz być pewny, że egzamin w państwowym ośrodku egzaminowania niczym Cię nie zaskoczy.

Egzamin wewnętrzny odbywa się po odbyciu wszystkich obowiązkowych jazd. Dodatkowo w przeciwieństwie do egzaminu państwowego egzamin wewnętrzny jest darmowy.

Jak wygląda egzamin wewnętrzny Kat B?

Bardzo często egzamin państwowy w ośrodku egzaminacyjnym jest niezwykle stresujący dla kursantów. Egzamin wewnętrzny nie tylko sprawdza, czy kursant jest odpowiednio przygotowany do przystąpienia do egzaminu państwowego, ale także pozwala oswoić się kursantowi z tym, jak przebiega egzamin, by mógł podejść do niego ze spokojem.

Egzamin wewnętrzny w szkole nauki jazdy jest podzielony na dwie części.

Część teoretyczna

Egzamin wewnętrzny teoretyczny przeprowadzany jest w sali wykładowej przez instruktora szkoły nauki jazdy. Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, w tym z podstawowych oraz specjalistycznych. Test rozwiązuje się na komputerze, a wynik widoczny jest od razu po jego zakończeniu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pytania są jednokrotnego wyboru, co oznacza, że tylko jedna odpowiedź będzie poprawna.

Egzamin wewnętrzny teoretyczny pozwoli sprawdzić, nad czym kursant powinien jeszcze popracować oraz która część pytań sprawia najwięcej trudności.

Część praktyczna

Egzamin wewnętrzny praktyczny odbywa się po zakończonych jazdach. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy kursant jest w pełni przygotowany do zdania egzaminu państwowego. Do zadań podczas egzaminu praktycznego w szkole nauki jazdy należą:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy,
  • wykonanie zadań na placu manewrowym,
  • wykonanie zadań w ruchu drogowym,
  • omówienie egzaminu.

Czy egzamin wewnętrzny teoretyczny jest obowiązkowy?

Zastanawiasz się, czy egzamin wewnętrzny teoretyczny jest obowiązkowym element kursu na prawo jazdy? Otóż tak, aby kursant mógł przystąpić do egzaminu państwowego, najpierw musi zdać egzamin wewnętrzny w szkole nauki jazdy – regulują to obecne przepisy.

Egzamin wewnętrzny to czynność, którą musi wykonać każdy kursant. Nie należy jednak się tym stresować i podejść do niego ze spokojem. Dzięki egzaminowi wewnętrznemu kursant będzie wiedział, czy jest odpowiednio przygotowany do egzaminu państwowego, czy ewentualnie musi poświęcić, którejś części trochę więcej czasu.

NAUKA JAZDY PROSTO