Parkowanie równoległe tyłem jest jednym z bardziej wymagających manewrów, który wymaga od kierowcy cierpliwości oraz precyzji. Poniżej przybliżymy krok po kroku, jak prawidłowo wykonać ten manewr, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zdany egzamin na prawo jazdy oraz komfort zarówno sobie, jak i innym użytkownikom drogi.


1. Jak powinno wyglądać przygotowanie do manewru parkowania równoległego?

Zanim rozpoczniesz manewr parkowania równoległego, upewnij się, że wybrana przez Ciebie przestrzeń parkingowa jest wystarczająco duża, aby pomieścić Twój pojazd. Standardowo, rekomenduje się, aby miejsce parkingowe było dłuższe o około metr od Twojego pojazdu ( na egzaminie kat. B muszą być to dwa wolne miejsca parkingowe) . Następnie, zbliż się do pojazdu, obok którego chcesz zaparkować, tak aby Twoje boczne lusterka były na jednej linii z lusterkiem pojazdu stojącego. Zachowaj bezpieczny odstęp boczny – zazwyczaj około pół metra.2. Sygnalizacja zamiaru rozpoczęcia manewru parkowania równoległego


Zanim rozpoczniesz manewr, koniecznie włącz kierunkowskaz w stronę, w którą zamierzasz zaparkować. Dzięki temu poinformujesz innych uczestników ruchu, w tym innych kierowców  o swoich zamiarach, co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć nieporozumień.3. Jak prawidłowo wykonać manewr parkowania równoległego?


Kiedy masz już pewność, że inne pojazdy oraz piesi zauważyli Twój zamiar, możesz rozpocząć manewr. Sprawdź jeszcze raz lusterka oraz tzw. martwe pole, a następnie zacznij cofać powoli i równomiernie. Gdy tylny zderzak Twojego pojazdu znajdzie się na wysokości tylnego zderzaka parkującego pojazdu, zacznij skręcać koła w stronę, w którą chcesz zaparkować.

4. Czy można wykonać korektę pozycji podczas manewru parkowania równoległego?


Monitoruj swoją pozycję względem innych pojazdów oraz krawężnika, używając lusterek bocznych i wstecznego. Gdy zauważysz, że Twój pojazd zaczyna wjeżdżać równolegle do krawężnika, wyprostuj koła i kontynuuj cofanie, aż przedni zderzak Twojego pojazdu znajdzie się na wysokości tyłu pojazdu stojącego przed Tobą. Następnie delikatnie skręć koła w przeciwną stronę, aby wyrównać samochód do pozycji równoległej względem krawężnika.


5. Upewnienie się o swojej pozycji i ostateczne ustawienie pojazdu.


Po równoległym ustawieniu pojazdu względem krawężnika i innych samochodów, upewnij się, że jesteś wystarczająco blisko krawężnika. Idealna odległość to około 30 cm. Jeśli jest to konieczne, wykonaj drobne korekty, aby uzyskać odpowiednią pozycję. Pamiętaj, aby nie blokować przejścia dla pieszych ani wyjazdu z innych miejsc parkingowych.


6. Zakończenie manewru parkowania równoległego


Po osiągnięciu idealnej pozycji, zaciągnij hamulec ręczny i jeżeli to konieczne, zostaw samochód na biegu (lub w pozycji „P” w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów), aby zapobiec jego stoczeniu się. Teraz możesz wyłączyć silnik i zająć się pozostałymi czynnościami, takimi jak opłata za parkowanie, jeśli jest wymagana.

Pamiętaj, że parkowanie równoległe tyłem wymaga praktyki. Nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem. Każda próba czyni Cię bardziej doświadczonym kierowcą. Z czasem, ten manewr stanie się dla Ciebie rutynową czynnością, którą wykonasz szybko i sprawnie.

Jeśli przystąpisz do kursu prawo jazdy kategorii B w OSK PROSTO, liczyć możesz na dostęp do nowoczesnych materiałów dydaktycznych i wiedzy doświadczonych instruktorów, którzy dobrze przygotują Ciebie do parkowania równoległego.

NAUKA JAZDY PROSTO